Hivatalos személyforrás főoldal vissza

Agent Cooper 2014.03.19. 20:10

Kedves Khm-khm...!

Akkor szó sincs hivatalos személy elleni erőszakról, tettleges becsületsértés történt, feltéve, hogy nem történt sérülés.

Üdvözlettel: Agent Cooper

Khm-khm... 2014.03.19. 17:42

A pofon egy szóváltás során csattant el, amikor az illető a menyemet vegzálta és lefogta a kezét. Amikor a fiam észrevette a mozdulatot, akkor csapta meg. Tulajdonképp megelőző szándékkal, hogy nehogy bántsa. A szándék elég egyértelmű volt.

Büntetőeljárás 2014.03.19. 14:35

Tisztelt Kérdező!

A törvény úgy szól, hogy aki a jogszerű eljárásában vagy eljárása alatt, illetve emiatt bántalmazza. Tehát ha nincs összefüggés abban az esetben nem valósul meg.

TisztelettelBüntetőeljárás

Kovács_Béla_Sándor 2014.03.19. 14:25

Talán kéretlenül analizálta, és azt mondta, nem képes fékezni az agresszivitását. ;)

pazs 2014.03.19. 10:56

Oké, tehát ha semmi köze ahhoz a pofonnak, hogy mi az illető foglalkozása, akkor nem lesz hivatalos személy elleni minősítő körülmény. Tényleg, miért pofozta fel?

gerbera317 2014.03.19. 09:31

A börtönpszichológus a Btk. 137. § 1. i) vagy j) pontja szerint minősül hivatalos személynek. A 229. § szerint a hivatalos személy elleni erőszak akkor is megvalósul, ha az nem az eljárása alatt, hanem máskor és máshol, de amiatt történik.

Agent Cooper 2014.03.19. 08:52

Kedves Khm-khm...!

Természetesen, ha például az utcán történt, vagy bárhol máshol, a büntetés-végrehajtási intézet falain kívül, és a bántalmazás nincs összefüggésben a börtönpszichológus korábbi eljárásával, abban az esetben nem valósult meg hivatalos személy elleni erőszak.Kivéve, ha a börtönpszichológus rendvédelmi szerv hivatásos állományának a tagja, és a pofon előtt szolgálatba helyezte magát.

Üdvözlettel: Agent Cooper

Sherlock 2014.03.19. 08:36

Hogyhogy neki? Ő pofozkodott?

Kovács_Béla_Sándor 2014.03.19. 08:35

A feljelentés megtétele "bármi"? Mert akkor bárki bármit tehet.

Khm-khm... 2014.03.19. 08:09

Köszönöm a gyors választ! Az sem számít, hogy nem munkavégzés alatt, hanem magánemberként történt az eset? Ezekszerint neki bármit lehet?:(

Agent Cooper 2014.03.19. 06:59

Kedves Khm-khm...!

Teljesen mindegy, hogy a börtönpszichológus állományban van-e vagy sem, mert mindenképpen hivatalos személynek minősül. Ugyanis a börtönpszichológus egy rendvédelmi szervnél (a büntetés-végrehajtási intézetek fegyveres rendvédelmi szervek) szolgálatot teljesítő személy, aki ezáltal hivatalos személy.

Üdvözlettel: Agent Cooper

Khm-khm... 2014.03.19. 01:39

Üdv!

Hasonló kérdésem lenne, mint előttem is, csak számomra nem teljesen tiszta, hogy államigazgatási feladatokkal megbízott szervhez tartozik-e a személy konkrétan.

A dolog lényege az, hogy nem tudom, hogy a börtönpszichológus állományban van-e vagy nem. Van egy illető ugyanis a szomszédomban, aki feljelentést óhajt tenni a fiam ellen, amiért arcul ütötte, és nem tudom, hogy ez hivatalos személy elleni erőszak vagy nem. Ő azt mondja, hogy ő hivatalos személy.

Nick Name 2005.07.30. 15:24

Nem, dehogy.

kores 2005.07.29. 17:34

Sziasztok!Had kérdezzem meg:a polgárőr hivatalos szervnek minősűl?kores

Merci19 2005.07.23. 11:22

Nagyon köszönöm a választ.Az időből már ezekszerint kifutottam, mert a Polg. Hivatalban tettem csak bejelentést, ott meg lezárták az ügyet.Mégcsak egy ejnye-bejnyét sem kapott a tanár úr. :(Sajnálom, hogy nem találtam ide hamarabb, ilyen segítőkész emberek közé.

Nick Name 2005.07.22. 17:35

Kedves Merci19,

30 napig lehet feljelentést tenni könnyű testi sértés vésége miatt. Közlekedési bűncselekmény az Általad írtak alapján nem jöhet szóba.

Merci19 2005.07.17. 16:24

Gondolom ez nekem szólt :)Az eset egy parkolóban történt és nem igazán mérlegeltem, hogy milyen szabály ellen vétek, amikor a lányom az iskolából sírva jött haza, mert a tanár bántalmazta.Szívem szerint, nő létemre ennek a férfi tanárnak lekevertem volna egyet, de amennyire lehet higgadtan viselkedtem.

Banyamancs 2005.07.17. 14:22

Csak halkan kérdem, de a közlekedés biztonságának veszélyeztetése...?

Merci19 2005.07.17. 10:42

Még csak azt kérdezném, hogy meddig lehet az eset után feljelentést tenni a rendőrségen, könnyű testisértés miatt?Köszönöm.

NRoni 2005.07.14. 21:06

Szia Nick Name,

Rendben, értem.

Nick Name 2005.07.14. 20:03

Így megint csak nem hivatalos, sőt még csak nem is közfeladatot ellátó személyről van szó. A személyi szabadság megsértésének bűnttete viszont felmerülhet.

Merci19 2005.07.14. 17:55

Köszönöm a válaszokat!

Ehhez a kérdésemhez hozzátartozik a "tanár "lehúzza" a jegyét" topikban lévő írásom, ahol leírtam, hogy a lányomat az o.főnöke a zongorának vágta.

Az orvosi látlelettel bementem az iskolába megbeszélni az esetet.Ez már tanítási időn túl volt, az o.fő már az autójában ült, kértem, hogy szálljon ki és tisztázzuk, miért történt ez.Nem volt hajlandó, tovább akart menni, én meg a kocsija elé álltam, hogy addig onnan nem megy el, ameddig az Igazgatónőhöz fel nem jön velem.Sikerült, így együtt felmentünk.

Azzal fenyeget, hogy hivatalos személy elleni erőszakot követtem el.

Nick Name 2005.07.14. 05:28

Kedves NRoni,

nincs köztünk vita, igazad van. Én csak merci19 kérdésére válaszoltam, arról nem bezséltem, amiről Te.

NRoni 2005.07.13. 22:05

Hali Nick Name!

Értem, hogy elsosorban a Btk. szempontjából tekintesz az itt felmerülo kérdésekre.

Ennek ellenére nekem továbbra is az a véleményem, hogy ez még nem teszi minden szempontbóligazzá azt a lentebb szereplo állítást, hogy mivel a pedagógus közfeladatot ellátó személynek számít, ezért a munkáját végezve ugyanúgy kell tekinteni, mintha hivatalos személy lenne. Hiszen, legjobb tudásom szerint, csak bizonyos esetekben tekintenek rá hasonlóan, konkrétan a büntetõjogi védelem szempontjából.

A feljelentési kötelezettség szempontjából (ami egyenlo azzal, hogy ha elmulasztja megtenni a feljelentést akkor maga is buncselekményt követ el) pedig nem tekintenek rá hivatalos személyként. Ehelyett ebben a vonatkozásban ugyanazok a kötelezettségek érvényesek rá is, mint egy nem hivatalos személyre: csak adott esetekben van feljelentési kötelezettsége. Ilyen például az állam elleni buncselekményekkel, az államtitok megsértésével stb. kapcsolatos feljelentések.

Az elozo hozzászólásomban szereplo példát is ezért hoztam fel. Ott jól látszik, hogy szintén érinti a szituáció a Btk. témakörét - mégsem a hivatalos személyhez hasonlóan kell eljárnia a pedagógusnak.

Sot, koratel nyitó kérdéseben szereplo szituációban sem tekintenénk egy tanárt hivatalos személynek, tehát nem lenne feljelentési kötelezettsége.

Üdv:Roni

Nick Name 2005.07.13. 05:11

Kedves NRoni,

igazad van, de ez itt a büntetőjogi topic, ezért én - és gondolom, Banyamancs is - kizárólag a Btk szempontjából írta, amit írt.


NRoni 2005.07.13. 00:07

Üdv Banyamancs és Nick Name!Attól, hogy a pedagógus közfeladatot elláto személynek számít a közoktatási törv.-ben meghatározott esetben, nem jelenti azt, hogy ez ugyanaz mintha hivatalos személy lenne.Tehát például se adatszolgáltatási, se feljelentési kötelezettsége nincs olyan esetben, amikor egy hivatalos személynek már lenne. (Pl. drogozik valamelyik tanuló. Ez a Btk.-ban a drog megszerzése, és birtoklása miatt már buncselekménynek számit. Mégis, ha a tanár úgy ítéli meg, hogy drogfogyasztás miatt szellemi/testi problémái vannak a diáknak, akkor mindössze a szülot/gondviselot kötelessége értesíteni, és egészségügyi szakember - orvos, esetleg pszichológus - segítségét kell kérnie. )

Banyamancs 2005.07.12. 22:44

Köszi! :-))) Néha gyakorolni kell a büntetőjogot is, soha nem lehet tudni alapon... :-)

Nick Name 2005.07.11. 19:23

Az enyém szerint is (veheted biztosnak). :))

Banyamancs 2005.07.11. 17:42

Állj! Õ közfeladatot ellátó személynek számít, vagyis a munkáját végezve ugyanúgy kell tekinteni, mintha hivatalos személy lenne!(Tudomásom szerint.)

Merci19 2005.07.11. 17:28

Üdv!Ez az összes hivatalos személy?Akkor egy iskolai tanár nem számít annak ugye?Köszönöm a választ.

koratel 2005.06.08. 21:12

Nagyon köszönöm a gyors választ!

Nick Name 2005.06.08. 19:37

1. hivatalos személy:

Ennek megfelően az általad írtak hivatalos személyek, ha a hivatali hatáskörükben észlelt bűncselekmény miatt nem tesznek feljelentést, akkor tegyél Te, ugyanolyan jogod van. Arról, hogy ők tettek-e, akkor kérhetsz felvilágosítást, ha a dolog Téged is érint.

koratel 2005.06.08. 13:58

Sajnos nem találom. Hol keressem? A közjegyző, a gyámhatóság, az okmányiroda hivatalos személyek? Hatóságok? Mit lehet tenni, ha nem teszik meg a feljelentést? Honnan tudhatom, hogy megtették-e?

TomSecret! 2005.06.08. 13:55

Btk. 137.§ !üdv

koratel 2005.06.08. 13:50

Kérdésem, hogy ki számít hivatalos személynek és hatóságnak? Ha jól tudom nekik feljelentési kötelezettségük van, ha hamis okiratról szereznek tudomást. Utána lehet-e nézni, hogy megtették-e a feljelentést?